Główna » 2016 » Maj » 16 » Urządzenia pomocne niepełnosprawnym
11:59 AM
Urządzenia pomocne niepełnosprawnym

Z uwagi na szczególny charakter poruszania się i potrzeby osób jeżdżących na wózkach inwalidzkich wiele obiektów, szczególnie budynków użyteczności publicznej dostosowuje się do możliwości poruszania się po nich, w tym pomiędzy kondygnacjami. Pamiętać należy, że osoby posiadające problemy z poruszaniem się chcą być w pełni samodzielne i obowiązkiem zarządców obiektów publicznych jest dostosowanie obiektów pod potrzeby tych osób.

 

Nie tylko podjazd – częste problemy z różnicą wysokości

 

Budynki od setek lat budowane są jako coraz wyższe obiekty. Podyktowane jest to oszczędnością miejsca, które w miastach jest szczególnie deficytowym towarem. Aby obiekt budowlany był pojemny i funkcjonalny stosuje się wysokie obiekty budowlane. Nie często obiekty są budowane jako parterowe – nawet w przypadku dużej ilości dostępnego miejsca, zawsze projektanci starają się wykorzystać możliwość budowy budynku o przynajmniej 2 kondygnacjach. Pociąga to za sobą pewne niedogodności związane z komunikacją w obiekcie – nie każda osoba ma możliwość sprawnego poruszania się między kondygnacjami, a osoby na wózkach inwalidzkich nie mają praktycznie żadnej możliwości żeby samodzielnie, bez pomocy dodatkowego sprzętu pokonać stopnie klatki schodowej.

 

Stosowane rozwiązania – mniejsze koszty niż winda

Częstym rozwiązaniem jakie stosują inżynierowie budownictwa jest dostosowanie obiektu pod potrzeby niepełnosprawnych na wózkach przez zastosowanie dedykowanych dla nich urządzeń dźwigowych. Koszty platformy schodowej dla niepełnosprawnych są kilkukrotnie niższe niż w przypadku montażu pełnowymiarowej windy z której korzystać mogą wszystkie osoby. W przypadku wielu obiektów nie ma również konieczności stosowanie tych drogich urządzeń, bowiem odpowiednio dobrana platforma nośna do transportu wózków inwalidzkich z pasażerem daje możliwość zdecydowanie tańszego, łatwiejszego w wdrożeniu rozwiązania jakim są windy schodowe.

 

Jednym z projektantów tych rozwiązań jest firma Lift Plus z Wrzosowa k. Częstochowy. Pod adresem strony którą prowadzi ten dostawca wind dla niepełnosprawnych – Windy Dla Niepełnosprawnych można znaleźć urządzenia gotowe do zastosowania w budynkach niskich i średniowysokich, gdzie montaż klasycznej windy w szybie będzie niewspółmiernym kosztem inwestycji. Urządzenia pozwalające na bezpieczne wyniesienie osób niepełnosprawnych pomiędzy kondygnacjami o wysokościach od 3 do 15 metrów takie jak podnośniki B900 lub Strateg stosuje się coraz powszechniej w budynkach użyteczności publicznej. Jak czytam na stronie:

 

Rozmiar windy dla niepełnosprawnych ogranicza się do zewnętrznych wymiarów szybu z maszynownią i napędem śrubowym. Przemyślane rozwiązanie konstrukcyjne i wykonanie z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa wyróżniają podnośniki pionowe B900 jako doskonałą alternatywę dla dużych wind.

 

Rozwiązanie przystosowane również do budynków prywatnych

Co ważne ceny urządzeń, pomimo iż nie należą do najtańszych są coraz częściej dostępne również dla osób prywatnych które muszą dostosować swoje mieszkanie do możliwości poruszania się osoby na wózku. Dofinansowanie z funduszy PFRON znacząco obniża koszt jaki ponosi osoba niepełnosprawna przy montażu windy dla niepełnosprawnych.

Wyświetleń: 214 | Dodał: pozycjoner1 | Rating: 0.0/0
Liczba wszystkich komentarzy: 0