Główna » 2016 » Styczeń » 8 » Wybór odpowiedniego schodołazu
1:28 PM
Wybór odpowiedniego schodołazu

Jednym z typów produktów przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych są specyficzne urządzenia do pokonywania schodów. Wykonywane na indywidualne zamówienie schodołazy pozwalają na przygotowanie tego sprzętu pod indywidualne potrzeby osoby która będzie z nich korzystać.

Wykonanie schodołazu indywidualnego

Schodołazy są urządzeniami stosunkowo drogimi z uwagi na koszta jakie generują, związane głównie z indywidualnego charakteru zamówienia. Przygotowanie tego sprzętu dla niepełnosprawnych często wymaga odpowiednich pomiarów oraz przygotowania samego schodołazu pod potrzeby indywidualnej osoby.

Schodołazy to urządzenia do pokonywania schodów przez osoby poruszające się na wózku inwalidzkim.

Urządzenia te składają się z elementów takich jak:

  • napęd

  • zasilanie

  • przeniesienie napędu

  • układ sterowania

Nowoczesne schodołazy można podzielić głównie ze względu na elementy związane z samym napędem. Schodłazy kroczące projektowane są w sposób umożliwiający zabrania”na pokład” schodołazu całego wózka inwalidzkiego bez konieczności przesiadania się (a więc korzystania z pomocy dodatkowej osoby). Schodołazy kroczące w większości wypadków wyposażone są w siedziska i pomagają osobom które nie są całkowicie unieruchomione na pokonanie schodów. Wymagają jednak aby na nich usiąść, czy też przesiąść się z wózka.

Schodołazy są urządzeniami przeznaczonymi głównie pod indywidualne potrzeby, wskazuje na to w artykule o schodołazie zamówionym na potrzeby urzędu w Nowym Sączu:

- Dorośli jeżdżą na rozmaitych wózkach. Ja do sądeckiego ratusza bym się nie dostał, bo poruszam się przy pomocy niestandardowego urządzenia - wyjaśnia poseł. - Ponadto uważam, że przenośne schodołazy to rozwiązanie prowizoryczne. Osobie niepełnosprawnej tylko schodołaz montowany na stałe lub winda mogą zapewnić komfort. - mówi poseł Marek Plura dla Gazety Krakowskiej
 

Schodołazy gąsienicowe

Schodołazy gąsienicowe są częściej kupowane dla osób całkowicie poruszających się na wózku inwalidzkich. Gąsienicowy schodołaz nie wymaga przesiadania się z wózka inwalidzkiego. Jego konstrukcja dopasowana jest do wózka inwalidzkiego kupującej osoby.

Źródła:

Wyświetleń: 213 | Dodał: pozycjoner1 | Rating: 0.0/0
Liczba wszystkich komentarzy: 0