Główna » 2015 » Czerwiec » 18 » Zanim zawnioskujesz o windy schodowe
4:23 PM
Zanim zawnioskujesz o windy schodowe

Osoby o orzeczonym stopniu niepełnosprawności, którym lekarz wskaże w orzeczeniu lekarskim, że bariery architektoniczne takie jak schody czy wysokie progi w znaczący sposób utrudniają poruszanie się, lub wręcz je uniemożliwiają mogą wnioskować o dofinansowanie budowy urządzeń likwidujących bariery architektowniczne. Dzięki funduszowi PFRON możliwe jest poniesienie jedynie 20% kosztów takiej inwestycji.


Wielokrotnie napotykamy się w internecie na firmy zajmujące się dostarczaniem urządzeń do likwidowania barier architektonicznych. Dzięki takim urządzeniom montowanym na schodach możliwe jest przetransportowanie osób na wózkach inwalidzkich, czy też za pomocą krzesełka przeniesienie tych poruszających się o chodzikach i kulach na różne piętra.

niepelnosprawni

Urządzenie takie kosztuje jednak znaczące pieniądze. Bez projektu, samo urządzenie to koszt ok 20 tys. złotych. Dla większości osób niepełnosprawnych, poruszających się o wózkach, dla których często znalezienie pracy i związanie końca z końcem jest problemem - kwota taka jest nieosiągalna, nawet jeżeli zwrócimy się do banku. Mało który bank sfinansuje taką infrastrukturę z uwagi na jej charakter.

Możliwe jest zwrócenie się do funduszu PFRON o dofinansowanie budowy takiego urządzenia jak platforma czy winda schodowa. Fundusz pokrywa maksymalnie 80% wartości takiej inwestycji. Jest to kwota która pokrywa nie tylko koszt urządzenia ale też instalacji która trafia na fakturę.

Jak zwrócić się o dofinansowanie windy schodowej?

Wnioski o dofinansowanie składane są za pośrednictwem odpowiednich jednostek samorządu terytorialnego - gminy lub powiatu.

W przypadku gminy wnioski składane są przez MOPS czy Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej. Dla powiatów odpowiednim urzędem jest Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie.

Składanie dokumentów w zależności od rodzaju inwestycji jaką chcemy przeprowadzić może różnić się ilością dokumentów. Ponieważ PFRON dofinansowuje nie tylko urządzenia do likwidacji barier architektonicznych ale również domowe "przybory" i narzędzia niezbędne w domu osoby niepełnosprawnej ruchowo - uchwyty, glazurę etc.

W przypadku dofinansowania likwidacji barier architektonicznych potrzebne będą:

  • Orzeczenie o niepełnosprawności oraz jego stopniu
  • Zaświadczenie wydane przez lekarza specjalisty informujące o konieczności zakupu urządzeń likwidujących bariery architektoniczne, których wnioskodawca nie może samodzielnie pokonać
  • Zaświadczenie o zameldowaniu w miejscu w którym ma wykonana zostać winda schodowa
  • Projekt i kosztorys inwestorski. W przypadku części gmin wymagane jest pozwolenie na budowę.
  • Zgoda właściciela budynku na przeprowadzenie na terenie obiektu danej inwestycji
  • Wniosek o dofinansowanie z funduszu PFRON

Odpowiednie dokumentu składamy w właściwym dla siebie urzędzie - MOPS, GOPS, PCPR. Urzędnicy powinni poinformować nas wcześniej jakie dokumenty będą konieczne. W szczególności należy dopytać się czy na terenie miasta w którym mieszkamy konieczne jest pozwolenia na budowę. Jeżeli tak - potrzebne będą dodatkowe wizyty w wydziale architektury Starostwa Powiatowego, przy okazji również w ośrodku geodezyjnym (cała procedura wydania pozwolenia na budowę).

Możliwe że od roku 2016 konieczność otrzymania pozwolenia na budowę zniknie jeżeli jesteśmy właścicielami obiektu. W takim przypadku wymagane jest jedynie zgłoszenie, co może oszczędzić nam czas i pieniądze jakie starostwa pobierają przy okazji wydawania pozwoleń na budowę.

Dofinansowanie z PFRON na zbudowanie windy schodowej czy podjazdu może wymagać również przedstawienie faktury proforma - taki dokument wymagany jest w przypadku zakupu sprzętów do mieszkania niepełnosprawnego.

Warto zwrócić uwagę na jakie ceny uzyskują windy schodowe dla niepełnosprawnych. Pamiętajmy że pokryjemy jedynie 20% tych kosztów, pozostałe 80% przeleje na konto instalatora PFRON

logo pfron

Wyświetleń: 386 | Dodał: pozycjoner1 | Tagi: dofinansowanie pfron, windy schodowe, likwidacja barier, bariery architektoniczne | Rating: 0.0/0
Liczba wszystkich komentarzy: 0